Autores

CE 73 - Aprensenyar. Evidències i implicacions educatives d'aprendre ensenyant Ampliar

CE 73 - Aprensenyar. Evidències i implicacions educatives d'aprendre ensenyant

David Duran Gisbert


ISBN: 978-84-15212-42-3
2016 · 16x23 cm · 136p

 

Más detalles

CE 73

93 artículos disponibles

16,40 €

Has après ensenyant? Has après mai alguna cosa per ensenyar-la? La majoria dels docents responem afirmativament. A vegades, aprenem per ensenyar els nostres alumnes; altres vegades, aprenem quan som a classe (explicant o qüestionant); i d’altres, reflexionant en sortir de classe... Són episodis esporàdics? O és que ensenyar és una bona manera d’aprendre, com s’ha dit des de l’antiguitat?

Aquest llibre reuneix, per primera vegada, evidències científiques del neologisme –creat  per a l’ocasió– aprensenyar: aprendre ensenyant. Les recerques mostren que, en determinades condicions, l’activitat d’ensenyar –exclusivament humana– implica oportunitats d’aprenentatge per a qui la desenvolupa.

Si és així, per què no promoure que els nostres alumnes puguin aprendre ensenyant els seus companys? El llibre inclou pràctiques reals, en les quals –en escoles, instituts o universitats– els estudiants aprenen ensenyant.

I, els docents, per què no aprenem ensenyant els nostres alumnes? El llibre ofereix, des de l’evidència de la recerca, guies pràctiques per tal que puguem ensenyar aprenent, cosa que ens permetrà actualitzar els nostres coneixements i viure més plenament la professió.

En un moment que requereix formar-se al llarg de la vida, ensenyar i aprendre hauran de ser activitats quotidianes. Tots haurem d’aprendre i... ensenyar. Com, si no, podrem construir la societat democràtica del coneixement?


ÍNDEX

Pròleg (Juan Ignacio Pozo)

Capítol 1. Aprendre ensenyant, un nou joc de paraules?
1. Tots tenim experiències d’haver après alguna cosa ensenyant-la
2. Ara bé, existeixen evidències científiques que ensenyar sigui una manera d’aprendre?
 
Capítol 2. Ensenyar i aprendre en l’era del coneixement
1. Ensenyar i aprendre en la nostra espècie
2. Els canvis en les concepcions sobre ensenyar i aprendre
 
Capítol 3. Aprendre ensenyant, què en sabem?
1. Alumnes com a mediadors o ensenyants
2. Evidències d’aprenentatge per a l’ensenyant
3. Aprendre per ensenyar, millor que aprendre per a un mateix
4. Aprendre i explicar, millor que només aprendre per ensenyar
5. Ensenyar interactuant, millor que ensenyar explicant
 
Capítol 4. Aprendre ensenyant a altres informalment
1. Aprensenyar informalment, però de forma presencial
2. Aprensenyar en l’àmbit laboral
3. Aprensenyar informalment a través de la xarxa
4. Algunes lliçons de l’aprenentatge informal
 
Capítol 5. Aprendre ensenyant en una educació formal
1. Una educació formal en canvi
2. Situacions formals d’estudiants que aprenen ensenyant
3. Professors i alumnes que comparteixen la docència
 
Capítol 6. Ensenyar aprenent. Com els professors podem aprensenyar
1. Predisposició a aprensenyar: els meus estudiants són una font d’aprenentatge per a mi
2. Pre-actiu: preparar les classes aprenent
3. Inter-actiu: promoure la bidireccionalitat per aprendre mentre ensenyem
4. Post-actiu: espais de pràctica compartida i reflexiva per aprendre amb altres

Contacte con nosotros

Nuestra línea directa está disponible 24/7

Teléfono:+33 (0)1.23.45.67.89

Póngase en contacto con nuestra línea directa

PayPal